A mai bejegyzésben megkezdjük az ismerkedést a zsinagóga északi külső oldalával, amelyen négy emléktábla látható. Ezek közül a legnagyobb az első világháborús emléktábla. Anyaga műkő, 1926-ban helyezték el. Tervezője a pécsi születésű Forbát Alfréd, akiről egy későbbi bejegyzésben még szó lesz.
Az emléktábla három, egyenlő szélességű függőleges sávból áll. A középső rész felső harmadában hangsúlyos vízszintes és függőleges fekete vonalaktól körbefogva ez olvasható: MEGHALTAK / A HAZÁÉRT / 1914-1918
A bal oldali sáv felső szélétől alfabetikus sorrendben indul a hitközség 92 hősi halott tagjának névsora (Angyal Berthold), amelyik folytatódik a középső sávban, majd a jobb oldali sáv alján fejeződik be (Zucker Mór).
A középső sáv alján héber betűkkel: “Lelkük fogadtassék be az örök élet koszorújába.”
A kb. 180 x 180 cm emléktábla alatt három pajzs látható. amelyet egy katonai kitüntetés, (a Vaskereszt), egy függőleges, csúcsával felfelé mutató bajonett, és egy rohamsisak domborműve díszít. A pajzs alsó harmadának vonalán, a pengétől balra 1914, tőle jobbra 1918 áll.
Nézem a hosszú névlistát. A 20. század elején még “méltó” volt a zsidó arra, hogy “meghaljon a hazáért”. Egy emberöltő múlva már “megbízhatatlan elem”, aki csupán fegyvertelen munkaszolgálatra “alkalmas”. A keleti fronton mégsem volt rosszabb túlélési esélyük (sőt!), mint az otthon maradt szeretteiknek. Sapienti sat.
Forrás: Romváry Ferenc: Pécs szobrai (Pécs, 1982), 383. oldal
Vélemény, hozzászólás?