Az 2014-es esztendő utolsó bejegyzésében visszatekintettem a holokauszt-emlékév pécsi rendezvényeire. Pécs Megyei Jogú Város Önkormányzata (PMJVÖ) saját szervezésű emlékező rendezvényekre 11 millió Forint céltámogatást kapott a Civil Alapból a “Programsorozat, kiállítás, oktatási füzet létrehozása, megvalósítása, könyvkiadás a helyi zsidóság történetéről” címen beadott/elfogadott pályázatára. Ezek a rendezvények valamiképp elkerülték a figyelmemet, így a blogban nem tudtam róluk beszámolni. Most azonban Erb József nemzetiségi tanácsnok segítségével kaptam egy tájékoztatót a céltámogatás felhasználásáról, melyet alább közlök:
“Összefoglaló PMJVÖ „Pécsiek emlékeznek a Holokausztra” c. pályázatáról
PMJVÖ 2014-ben 11 000 000 Ft támogatást nyert a Miniszterelnökség által meghirdetett Civil Alap – 2014 pályázati programon.
A nyertes pályázat tartalmi elemei
A pályázati alapcél egy, a roma holocaustot bemutató című kiállítás, ezzel együtt pedig egy állandó, a zsidókat és romákat ért megpróbáltatásokat korhűen bemutató kiállítás, egyben kiállítótér megvalósítása.
Tudvalevő, hogy a zsidósághoz hasonlóan tömeges volt a cigányság üldözetése, deportálása, kínzása, megsemmisítése. Magyarországon 1944 márciusa után vált intenzívvé mindez, amikor a megszálló német csapatok átvették hazánkban a hatalmat. Ekkor következett be a több, mint 30 ezer romát érintő genocídium, amelyet csak kevesen éltek túl.
Igaz ugyan, hogy a nürnbergi perben nem foglalkoztak kiemelten a cigányságot ért veszteségekkel, de a későbbi tanúvallomások alapján nyilvánvalóvá lettek úgy a kínzások, mint a kivégzések. Kovács József Hontalan költőt idézve: „Hogy az embertelen kísérleteknek hány magyarországi cigány áldozata volt? Ez ma már kideríthetetlen. De talán a dolgok végső lényegében nem is csak erről van szó, hanem ennél többről. A magyar cigányság sorsa része az európai cigányság történetének. És „a cigányság évszázados szenvedésének történetében egyetlen korszak, vagy fejezet sem volt olyan véres és könyörtelen, mint sorsuk a német fasizmus idején egész Európában.”
Az elnyert támogatás felhasználása:
A projektet PMJVÖ a megítélt 11 000 000 Ft támogatással, önrész bevonása nélkül valósította meg.
Időben az első megvalósított tevékenység a roma származású művészek alkotásaiból összeállított gyűjtemény megvásárlása volt a Cigány Kulturális és Közművelődési Egyesülettől. A gyűjtemény – amely a képzőművészet több ágán és a különböző alkotók egyedi látásmódján keresztül interpretálja a roma holokausztot – összesen 38 db alkotásból áll. Az alkotásokat PMJVÖ bruttó 3 000 000 Ft-ért vásárolta meg a CKKE-től, majd adta a Janus Pannonius Múzeum kezelésébe. Az alkotások közül több is bemutatásra kerül a lentiekben ismertetett – szintén a pályázat keretében létrehozott – állandó kiállításon.
Ugyancsak fontos projektelemet jelent „A lágerek népe” c. kiadvány: a Pécsett 2014-ben megtartott Holokauszt konferencia előadásai alapján, ill. további tanulmányok, írások felhasználásával készült kötet 285 oldalban, a rezüméket angol, német és cigány nyelven tartalmazva, számos aspektusból mutatja be a hazai cigányságot ért megpróbáltatásokat. PMJVÖ a kötet teljes elkészítésével (tanulmánykészítés, szerkesztés, lektorálás, grafikai munkák, kapcsolódó történeti kutatómunka, fordítás, kiadványszerkesztés és nyomdaköltség) a Janus Pannonius Múzeumot bízta meg. Az 500 példányban készülő kiadványkötet teljes költsége bruttó 3 738 460 Ft volt.
A projekt leginkább látványos és színvonalas eleme az ún. Vasváry-házban létrehozott állandó kiállítás. Az eredetileg üres, 5 teremből álló ingatlanrészben tematikusan került berendezésre az a kiállítás, mely a romákat ért megpróbáltatásokat egyre naturálisabban mutatja be a termekben történő előrehaladással, mígnem az utolsó stáció már a nácik legborzalmasabb tetteit is prezentálja. A kiállítótér kialakítását és a kiállítás berendezését a Janus Pannonius Múzeum végezte, amely korhű alkotások mellett multimédiás anyagokkal is informálja a látogatóközönséget. A kapcsolódó szerződésben rögzített feladatok: kiállítási forgatókönyv és látványterv készítése, 4 db LED TV a multimédiás prezentációhoz és kapcsolódó lejátszási app, továbbá 1 db projektor, 1 db multimédia szerver és értelemszerűen a kapcsolódó belsőépítészeti munkák. A szerződés összértéke bruttó 3 677 340 Ft volt.
A teljes projekt kor- és tudományhű kontrollját, a kapcsolódó kutatómunkát és a folyamatos kontrollt 2 fő szakmai vezető biztosították, részükre a kapcsolódó megbízási díj és járulékaik 584 200 Ft-ot jelentettek.”
Vélemény, hozzászólás?