A Pécs Zsidó Község elöljárósága 1845-ben az alábbi jegyzőkönyvet vette fel:
1845. január 19-én a község elöljáróságának ülésére behívatták Samuel Steinert, és a következő kérdéseket intézték hozzá: Hol született? Melyik évben házasodott meg? És milyen okból nem él együtt nőjével, Rosalie Steinerrel, született Schwarz-cal. Válaszai: Samuel Steiner veszprémi születésű, kilenc évig a Tek. Baranya Vármegye-beli Hídvégen élt. A Baksából való feleségével, Rosalie Schwarz-cal, 1832-ben kötött házasságot, és mivel a felesége 1844-ben felvette a római katolikus vallást, ezért Samuel Steiner azt nyilatkozza a község elöljárósága előtt, hogy ő őt mostantól nem ismeri el többé feleségének és soha nem egyezik már bele, hogy vele együtt éljen. Történt 1845. január 19-én.
Hídvég település ma Baranyahídvég, Pécstől dél-délnyugati irányban 35 km-re. Baksa település Pécstől délnyugati irányban 18 km-re fekszik, egykor a Baksa-görcsönyi uradalom része volt. Az 1785-87-es összeírás a településen 24 zsidót említ. Az egyik korai izraelita temető is itt volt Baranyában.
Az eredeti jegyzőkönyv megtalálható a Pécsi Zsidó Hitközség levéltárában.
Igen tisztelt Szerkeszto Ur!
Erdekes a reszemre a tortenet, mert az anyai nagyapam neve Steiner Simon volt. Csibrakon szuletett 1869-ben es Auschwitz-Birkenauba hurcoltak Pecsrol es ott persze meggyilkoltak nagyanyammal egyutt.
Simont kb. 12 eves koraban Pecsre kuldtek szabo inasnak egy rokonhoz es kesobb, atvette, megvette, vagy talan megorokolte az “uriszabosagot” a rokontol. Azt mar tudom az On hirdetes gyujtemenyebol, hogy a huszas evekben mukodott a Steiner “uriszabosag”. — Mire en megszulettem, addigra mar a nagyapam vagy eladta, vagy bezarta a szabosagot es dednagyanyam fiutestverenel, Bokor Ede bacsinal ugykodott a Citrom utcaban. Ede bacsi valamikor szen nagykereskedessel foglalkozott, de a 40-es evekben azt hiszem mar nem ment az uzlet. 19430ban halt meg es a pecsi zsido temetoben van a sirja, Az o testvere volt Dr. Bokor Emil, akirol elneveztek egy pihenot a Mecseken. Eredeti nevuk Krausz volt.
A Steiner rokonsagrol semmit se tudok, kiveve, hogy Eszeken )Osiyekben) volt valami rokonsag.
Azt szeretnem megtudni, hogy az a Steiner Salamon szabo volt-e es hogy talan nala tanult a nagyapam. Nagyon halas lennek, ha kaphatnek erre valaszt.
Koszonettel es jokivansagokkal a nagyszeru munkajahoz,
Peter Tarjan,
Miami, Florida, USA
Tisztelt Tarján Úr!
Köszönöm érdeklődését. A Pécsi Zsidó Község eddig látott anyagaiban általában nincsenek rögzítve a tagok foglakozásai, a hitélet szempontjából nem volt jelentőségük. Talán az 1851-es összeírásban igen, majd megnézem, hogy ez a szóban forgó Steiner mivel foglalkozott – előreláthatólag augusztus közepén tudom beütemezni. Jelenleg még csak az 1840-es éveknél tartok a kutatásban, a későbbi idők -1944 kivételével – terra incognita számomra.
Üdvözlettel
Schniedesch